DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CIEPŁOWODACH

04.04.2018

Dnia 22 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciepłowodach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej – Adama Mickiewicza. Tradycja lat, a jednocześnie kreatywność artystyczna sprawia, że ten dzień jest wyjątkowym świętem. Uczniowie naszej szkoły, kolejny już raz, chcieli podkreślić znaczenie Adama Mickiewicza wielkiego poety, romantyka, którego twórczość napawa dumą kolejne pokolenia Polaków.

W apelu, który prowadziły Joanna Adamowicz i Julia Knochowska wzięli udział uczniowie kl. I- VII oraz zaproszeni goście: p. Robert Sarna- Sekretarz Gminy Ciepłowody, p. Jacek Wolski- Przewodniczący Rady Gminy, p. Marian Kozyra i p. Teresa Markowska- Radni Powiatu Ząbkowickiego, p. Damian Cieślik- Przewodniczący Rady Rodziców i p. Agnieszka Opyc- członek Rady Rodziców

O roli, jaką odegrał A. Mickiewicz w kulturze polskiego romantyzmu wypowiedział się inny twórca tego okresu- Zygmunt Krasiński, który pisał: ,, On był dla ludzi mojego pokolenia miodem, mlekiem , żółcią i krwią duchową. „My z Niego wszyscy’’- słowa Krasińskiego wskazują na to, że poezja, osobowość i twórczość Mickiewicza wpłynęły na postawę, koleje losu i twórczość całego pokolenia romantyków. Dziś nauka w szkole noszącej imię Adama Mickiewicza to powód do dumy i dobra wróżba dla uczniów, którzy maja szansę zostać wielkimi ludźmi- wielkimi Polakami.

W trakcie uroczystości mogliśmy obejrzeć 2 prezentacje multimedialne. Pierwsza z nich dotyczyła życia i twórczości wielkiego wieszcza, a druga prezentowała najważniejsze motywy z epopei narodowej ,, Pan Tadeusz’’. Następnie szkolne Koło Teatralne przedstawiło humorystyczny spektakl ,,Soplicowo’’. Uczniowie klasy VI zapoznali nas z ciekawostkami dotyczącymi życia Mickiewicza. Na zakończenie apelu mogliśmy wysłuchać pięknego czytania najpopularniejszych bajek poety w wykonaniu uczniów klas IV I V oraz obejrzeć przygotowaną przez uczniów klas gimnazjalnych ciekawą i kolorową wystawę dotyczącą Adama Mickiewicza. Na koniec Pani Dyrektor Beata Lupa podziękowała wszystkim uczniom, nauczycielom, którzy przyczynili się do przygotowania tego uroczystego dnia w tym koordynatorce imprezy p. A. Garbowskiej, Kółku Teatralnemu oraz Aleksandrze Rydz za piękny śpiew.

Dzięki nim tegoroczne obchody Dnia Patrona upłynęły wszystkim, zarówno zaproszonym gościom, uczniom, jak i nauczycielom w twórczej i miłej atmosferze.